Trabzon Lezzet Durakları: Rüştü'nün Fırını

Trabzon Lezzet Yolculuğu


Gezi yazılarımız gezilecek yerlerden çok yeme-içme mekanları üzerine oluyor. Genellikle bundan keyif aldığımız için bilinçli olarak böyle yapıyoruz. Bu yazıda da yine Trabzon lezzetlerinden bahsedeceğim. Bu kez gezilecek yerlerden bahsetmemek için bir bahanem de var üstelik. İş gezisi için gittiğimden işten arda kalan tüm zamanları yemeğe ayırdım. işte Trabzon lezzet yolculuğumun detayları…

Bordo Mavi Balık

Trabzon Lezzet Durakları: Bordo Mavi Balık Trabzon

Bu yemeği yemek için üşenmem Trabzon’a bir kez daha giderim. Bol tereyağlı, bol domatesli Barbun buğulama.

Hamsi Karadenizlinin hayatında ayrı bir öneme sahip. Milletin döviz kurlarını takip ettiği gibi hamsinin kilosunu takip ediyor Trabzonlular. Hal böyle olunca listede ilk sırada balıkçı olması da çok doğal. Bordo Mavi Balık, Trabzon’un balkonu diyebileceğimiz Boztepe’de yer alıyor. Meydan’dan Boztepe’ye çıkan dolmuşlar tam bu restoranın önünden geçiyor. Yine Meydan’dan taksi 13-15 TL arası bir tutuyor. Masaya oturup siparişi verdiğinizde çeşit çeşit ikramlar geliyor önce masaya. Kara lahana sarması, minzi peyniri, patates ve turşu. Hepsi bir birinden nefis ama benim favorim lahana sarması. Mevsime bağlı olarak önerilenler değişecektir kuşkusuz. Bize barbun buğulama ile hamsi tava önerdiler. Hamsi de muhteşemdi ama barbun daha önce yediğim hiç bir şeye benzemiyordu. Sırf bunu yemek için üşünmem kalkar yine giderim Trabzon’a.

Yemekten sonra tatlı sordum. Aslında özellikle sütlaç sordum. Malum Trabzon denilince akla gelenlerden biri Hamsiköy’ün meşhur sütlacı. Trabzonluların sütlaca kayıtsızlığı ise beni kahretti açıkçası. Kime sorsam en güzel sütlacı ya annesi ya eşi yapıyormuş. O zaman bu Hamsiköy nasıl meşhur olmuş? Burada da aldığım cevap benzer oldu. Sütlaç her yerde aynı abi ama bizim fındık güzel dediler. Bizde önce Boztepe’de çay bahçesinde çay içtik, sonrada fındıkçının yolunu tuttuk.

Adres: Mısırlı Mahallesi, İpekyolu Cad. No:2, 61030 Boztepe/Trabzon

Telefon: 0 (462) 351 38 88

Keskinoğlu Fındık

Güler yüzlü harika bir esnaf karşıladı burada bizi. Çifte kavrulmuşuydu, çiğiydi, fındık ezmesiydi derken aldığımızdan çok şeyi tadım ayağına mideye indirmiş olabiliriz burada. Küçük küçük bir sürü paket fındık alırken halinden de anlaşılabileceği gibi yemeği içmeyi en az benim kadar seven bu arkadaşla sohbet edip ertesi gün için pide yiyecek ve eve dönerken peynir alacak bir kaç yer öğrenmeye çalıştım. Kendisi Sürmene’de Bozo Pideyi tavsiye etti ancak merkezde bir yer için ısrar edince peynirli yiyeceksen Rüştü’nün Fırınına git dedi. Bende tavsiyesine uydum pek tabii. Bu arada fındık isterseniz bir telefon yeterli olacaktır, her yere kargo ile ürün gönderebiliyorlarmış. Ürünlerine web sitelerinden bakabilirsiniz.

Adres: Atatürk Alanı No: 18/B  Merkez/Trabzon

Telefon: 0 (462) 321 23 42

Rüştü’nün Fırını

Trabzon Lezzet Durakları: Rüştü'nün Fırını

Trabzon denilince akla ilk gelen yiyeceklerden biri de pidesi.

Trabzon’da pek çok ekmek fırını aynı zamanda pide yapıyor. Rüştü’nün Fırını da bunlardan biri. Fındıkçıdan tavsiye almamış olsam da burayı bulmak zor değildi, hemen hemen her blogta bu fırının ismi var. Ama fındıkçı ile konuşmasam muhtemelen peynirli değil kıymalı pidesinden yerdim. Edindiğimiz bilgiye göre kıymalı pide için önceki yakında bulunan kasaplardan birinden harç yaptırtmak gerekiyormuş. Mekanda kıymalı pide olmadığından değil ama kasaptan aldığın harç daha lezzetli oluyormuş. Buraya öğle arasında gittiğim için hiç uğraşmadan doğruca peynirli pide istedim. Pideler öyle tabakta falan değil direk kağıt üzerinde geliyor. Dilimleme falanda yok. Koparta koparta yiyorsun, üzerindeki mis gibi tereyağının tadını çıkarta çıkarta.

Adres: Pazarkapı Mahallesi Kalkanoğlu Sokak No:4, 61200 Merkez/Trabzon

Telefon: 0 (462) 321 10 51

Son durağa karar vermekte çok zorlandım. Yetişilecek bir uçak ve hala yenilmesi gereken köfte, pilav ve sütlaç vardı. Tercihimi pilavdan yana kullandım pişman olmadım.

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Trabzon Lezzet Durakları: Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nın Kavurmalı Pilavı mutlaka denenmesi gereken Trabzon Lezzetleri arasında yer alıyor. Yanında; kuru fasulye, turşu ve hoşaf.

Geçmişi 1853 Osmanlı – Rus harbine kadar dayanıyor bu işletmenin ama önemli olan geçmişi değil bugünü bence. Neticede eskiden güzel pilav yapıp şimdi yapamasalar isimleri bu kadar yaşamazdı. Açık söyleyeyim ben uzun zamandır böyle tane tane ve lezzetli pilav yememiştim. Pilavı kuru fasulye veya kavurma ile tercih edebiliyorsunuz. Ben hepsini bir arada istedim. Mis gibi bir turşuda yanında ikram. Adet pilavın yanında birde hoşaf içmekmiş.

Adres: Pazarkapı Mahallesi Tophane Cami Sok No:3, 61200 Merkez/Trabzon

Telefon: 0 (462) 321 30 86

Hamsiköy sütlacını yiyememiş olmakla birlikte gidilmesi gereken yer ile ilgili tavsiye aldım. Sorduğum insanlar en iyiyi eşlerinin, annelerinin yaptığını söylemekle beraber getireyim sende ye demedikleri için mekan konusunda onları zorladım. Çoğunluk Ayasofya Camii yakınındaki bir yeri işaret etti. Adını bile hatırlamadıkları bu mekanda sütlaç günlük olarak Hamsiköy’den geliyormuş ve fiyatı çok uygunmuş. Kısa bir Google araştırmasından sonra mekanın Uğur Usta olduğu sonucuna vardım. Direk Hamsiköy’de üretilen Uğur Usta‘nın sütlaçları, Trabzon merkezde pek çok yerde satılıyor.

Ben Trabzon ziyaretimde Zorlu Grand Otelde kaldım. Bu yazıda saydığım tüm lezzet duraklarına kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor, bir hayli temiz ve güzel bir otel size de tavsiye edebilirim. Yukarıda saydığım yerlerden yalnızca birine uğrayabilecek kadar vaktiniz varsa benim tavsiyem Bordo Mavi Balık olur. Herkese iyi geziler.

  • Ayşe Özdoğan Özek

    Bir dahaki Trabzon seyahatinde Sürmeneye gidip Sürmene pidesi yemenizi şiddetle öneriyorum.