En Popüler Seyahat Noktaları-03: İstanbul, Türkiye

Dünya’nın En Popüler Seyahat Noktaları – 2016


Her yıl milyonlarca Tripadvisor üyesi gezginin yorumları ile seçilen en iyi varış noktaları listesinin 2016 sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Geçtiğimiz yılın 6. sırasındaki Londra bu yıl ilk sırayı ele geçirmiş. İstanbul’da ikinci sıraya yükselmiş (geçen sene 3. sırada idi). Ancak Göreme bu yıl listeden çıkmış. Dolayısıyla en popüler seyahat noktaları arasında artık Türkiye’den tek adres var. Bu bizim içinde kötü haber. Geçtiğimiz yıl listeye baktığımızda gittiğimiz 6 yer saymıştık ve biri Göreme idi. Dolayısıyla bu yıl eksi bir şehir ile açtık listeyi. 2015 listesinde Amsterdam yer almıyordu ancak bu blogta bunun bir haksızlık olduğu dile getirilmişti. Duyarlı Tripadvisor kullanıcıları nihayet Amsterdam’a hak ettiği önemi vermiş ve bu şehir yine listedeki yerini almış. Sonuç olarak biz yine 6 noktayı görmüş durumdayız.

Baharın gelmesi ile kanı kaynayan, yerinde duramayan bizim gibiler için bu listenin tam zamanıydı. Biz bu yılki gezi planlarımızı çoktan yapmıştık. Listenin 11. sırasındaki Barcelona ve 12. sırasındaki Lizbon’u bu yaz tatilimize sığdırmayı planlıyoruz. Bu iki yeri görmekle birlikte skoru 8’e taşıyacağız.

Eğer siz henüz kararınızı vermediyseniz bu listeye göz atmak size ilham verebilir. İşte Tripadvisor kullanıcılarının oyları ile hazırlanan Dünyanın En Popüler Varış Noktaları – 2016!

  • Ozan

    Bombalama olaylarına rağmen oldukça ilginç. Arap turistlerin büyük bir payı var sanıyorum.

    • Yasananlara ragmen Istanbul’un bu kadar yuksek cikmasi beni de sasirtti aslinda. Ocakta Italya’da konustugumuz kisilere biz Turkuz, Istanbul’dan geliyoruz dedigimizde herkes endiselerini dile getirmisti. Bizde gelmek istiyoruz ama iste olaylar gibi bitti genelde karsimizdakilerin konusmasi. Tripadvisor’in sistemi neye gore calisiyor ona bakmak lazim. 2013 yazindaki gezi olaylarindan sonra 2014 listesinde Istanbul ilk siradaydi. Belki de reklamin iyisi kotusu yoktur gercekten.