Uludağ Kebapçısı İskender

Uludağ Kebapçısı: Cemal ve Celil Usta


Geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi akşamı Akhisar’da gerçekleşecek bir düğün için yollara düşmemiz gerekti. İstanbul’dan kalkıp Akhisar’a varabilmek için Bursa’dan geçmek gerekiyor. Bizde yolculuğu bahane edip, burada bir lezzet molası vermeye karar verdik. Bursa’dan çıkıp dünya çapında gönülleri fetheden bu lezzet tabii ki İskender Kebap. Aslında kebaptan çok, mekanı anlatmak istiyorum. Mekanın adı Uludağ Kebapçısı, Cemal ve Celil Usta’nın 1964 yılında açtığı dükkan aradan neredeyse 50 yıl geçmesine rağmen hala çalışıyor. Son yıllara kadarda bu lezzet durağının başka şubeside yoktu zaten. Aynı ismi taşıyan bir marka daha var Uludağ Kebapçısı’nı başkaları ile karıştırmamak için buraya tıklayarak sitelerini kontrol edebilir ve istediğiniz şubesini deneyebilirsiniz.

Burada yediğimiz iskender kebabın lezzeti anlatmakla bitmez, mutlaka gidip denemelisiniz. Yediğim en lezzetli iskender burada diyebilirim. Kebabın lezzeti dışında, bu mekanı diğerlerinden ayıran özellikleri ise şu şekilde sayabilirim:

– Çok salaş bir görünümü olmasına rağmen, içeri girdiğinizde ne kadar temiz olduğunu ve kendine has bir düzene sahip olduğunu görüyorsunuz. (Aslında bu salaş görünüm bizim sürekli tercih ettiğimiz 50 yıllık dükkanda karşılıyor sizi, Uludağ Kebapçısı’nın diğer şubeleri gayet modern. Lezzetle birlikte tarihide içinize çekmek isterseniz, kesinlikle bu şubeyi tavsiye ederiz.)

– Mekanın sahipleri o kadar misafirperver ki, sizi sanki kendi mutfağınızda yemek yer gibi hissettiriyor. Kapısında genelde çok sıra olan bu mekan, kendi dükkanı içerisinde yer kalmadığı zaman, komşu esnaf dükkanlarındaki masalara sizi alarak, buralarda servis yapıyor.

– Kullanılan her malzeme çok taze ve hepsi ayrı ayrı enfes. Masaya getirilen küçük salatalık turşusu, eti, sosu, tereyağı ve iskender kebap yayına koyulan patlıcanlı meze ayrı ayrı bir şahane. Bu patlıcanlı meze mekanın sahiplerinden biri tarafından yapılıyormuş. Sabah mangalda patlıcanları kendi közlüyor ve domatesli sos ile karıştırarak bu mezeyi hazırlıyormuş. Enfes.

– Kendi hazırladıkları şıra da tavsiye edilir. Benim için biraz tatlıca olsa da, denemeye değecek bir lezzet.

Dükkana girdiğiniz zamatn duvarlara burayı ziyaret etmiş ünlülerin, siyasetçilerin vb. fotoğraflarını görürsünüz. Biz gittiğimizde ise Sunay Akın oradaydı. En önemlisi ise, duvarda asılı kocaman Atatürk fotoğrafı idi.

Ayrıca, İskender sonrasında istenildiği takdirde servis edilen süt helvası kesinlikle tadılası bir lezzet. Puding kıvamında ama fırınlanarak üstü kıtırlaşmış bir tatlı.

Eğer yolunuz Bursa’ya düşer ise iskender kebap yemek için mutlaka Uludağ Kebapçısı’na uğramanız gerekiyor. Bu iskender kebap resmen ağınızda bir şenlik oluşturacak.

Deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bekliyoruz:)

Sevgiler, afiyet olsun.