Büyük Kanal ve Santa Maria della Salute Bazilikası

Venedik’te gezilecek yerler


Venedik’te gezilecek yerler ile ilgili bir yazı yazmak bugüne kadar yazdığım en kolay ama aynı zamanda en zor olanlardan biri. Elbette mutlaka görün diyeceğim yerler var ama Venedik sokak sokak gezilmeli bence. Başka bir deyişle her aralığa girip çıkılmalı, bol bol kaybolmalı Venedik gezilirken.

San Marco Meydanı

Bu meydan Venedik’te gezilecek yerlerin büyük bir kısmını tek başına içeriyor :) Meydana adını veren San Marco Bazilikası gezilmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Arkanızı bazilikanın girişine döndüğünüzde sol yanınızda çan kulesi, sağ yanınızda ise saat kulesi yer alıyor olmalı. Çan kulesinin tepesine çıkarak şahane bir Venedik manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. En azından pek çok kaynak böyle söylüyor, biz gittiğimizde çan kulesinin üzerine çıkış kapalıydı. Bazilikanın girişini solunuza alıp denize doğru ilerlerseniz solda bu kez Dükler Sarayını (İngilizce: Doge’s Palace, İtalyanca: Palazzo Ducale) göreceksiniz. Denize doğru yürüyüp sola dönüp yürümeye devam ederseniz çıktığınız ilk köprüde solda Ahlar Köprüsünü göreceksiniz. Ahlar köprüsü Dükler Sarayı ile kanalın hemen karşı tarafındaki hapishaneyi birbirine bağlayan kapalı bir köprü. Vaktiyle bu hapishaneye gönderilen mahkumlar hastalık vb. sebeplerle ölür ve bir daha gün yüzü göremezmiş. Bu köprüden hapishaneye geçerlerken Venedik’e şöyle son bir kez bakıp Ah çekerlermiş. Köprünün adını bundan aldığı söyleniyor.

Meydanda yapılabilecek diğer şeyler için Venedik’te Lüküs Hayat yazımıza bir göz atabilirsiniz :)

San Giorgio Maggiore Kilisesi

Venedik'te Gezilecek Yerler San Giorgio Maggiore Kilisesi

Venedik’in simgelerinden San Giorgio Maggiore Kilisesi

Ahlar köprüsünü görmeniz için bıraktığım köprüyü geçip biraz daha ilerlerseniz vapur (vaporetto) iskelelerine geleceksiniz. Dilerseniz 2 numaralı (San Giorgio istikametinde) vapur ile Aziz Giorgio Maggiore Kilisesi’nin bulunduğu Aziz Giorgio Maggiore adasına geçebilirsiniz. Bu kilisede Venedik’in simgeleri arasında yer alıyor. O adaya geçip kiliseyi gezmek ile ilgili gerçek fikrimi sorarsanız boş verin derim. Şöyle uzaktan 1-2 güzel fotoğrafını çekin ve bir sonraki maddeye geçin :)

Büyük Kanal (Grand Canal)

Az önce bahsettiğim vapur iskelesine gidin ve 1 veya 2 numaralı vapura (Ferrovia istikametinde) binin. Mümkünse vapurun ön taraflarında bir yer bulmaya çalışın çünkü Büyük Kanal üzerinde yolculuğa çıkıyorsunuz! Venedik kanallar şehri, en meşhur kanalı ise burası. Bindiğiniz vapur sizi tren istasyonuna kadar götürecektir. Kanal boyunca sırasıyla aşağıdakileri göreceksiniz.

Santa Maria della Salute Bazilikası

Büyük Kanal’ın girişinde solda ilk olarak bu kiliseyi göreceksiniz. Eğer 1 numaralı vapura bindiyseniz inip kiliseyi gezebilirsiniz. Ama önlerde güzel bir yeriniz varsa bence bunu aklınızdan bile geçirmeyin :) Bu bazilika işte böyle gözüküyor:

Santa Maria della Salute Bazilikası

Santa Maria della Salute Bazilikası

Academia Köprüsü

Büyük Kanal üzerinde dört köprü var. Bu yolculukta 3 tanesini görebileceğiz. Bizim güzergahımızda ilk olarak Academia Köprüsünü var. Hemen köprünün dibinde bir vapur durağı var. Eğer burada inecek olursanız Peggy Guggenheim (Amerikalı bir sanat koleksiyoncusu) ve Academia Galerilerini gezebilirsiniz.

Academia Köprüsü

Academia Köprüsü

Rialto Köprüsü ve Balık Pazarı

Eğer acıktıysanız vapurdan inmek için en güzel yerlerden biri burası. Venedik yeme içme rehberimize bir göz atarsanız buraya yakın pek çok tavsiyemiz olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca maske ve hediyelikler almak içinde pek çok yer var. Gerek kaliteli olanlar gerekse plastikten yapılma olanları Rialto Köprüsü civarında rahatlıkla edinebilirsiniz. Biz karnaval zamanı gittiğimiz için 10 €’luk plastik maskelerden birer tane alıp yüzümüze taktık hemen. Köprünün balık pazarı tarafında yer alan La Bottega dei Mascareri’den de hediyelik maske alışverişi yaptık. Dükkan sahibinin pek çok ünlü isim ile çektirdiği ve duvarını süsleyen resimler bu tercihimizde belirleyiciydi. Kısa bir yemek ve alışveriş turundan sonra yeniden vapura dönebilir ve tren istasyona kadar gidebilirsiniz.

Bu köprü Büyük Kanal üzerindeki en eski köprü. Ayrıca dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri. Diğer üç köprünün biri yine İtalya’da, Floransa’daki Ponte del Vecchio. Kalan ikisi bize daha yakın, hatta birisi sınırlarımız içerisinde yer alıyor, Bursa’daki Irgandı Köprüsü. Sonuncusu ise komşumuz Bulgaristan’nın Lofça kentindeki Ofma Köprüsü.

Ponte degli Scalzi

Yalınayak Köprüsü anlamına geliyormuş ve adını bu köprüyü çıplak ayakları ile geçen rahiplerden almış. Tren istasyonunun yakınlarında göreceksiniz bu köprüyü. Eğer Rialto’da inmeyip buraya kadar geldiyseniz Canneragio bölgesinden (tren istasyonunu solunuza alın dümdüz yürüyün) Rialto’ya kadar geri dönün. Canınız sıkıldıkça bir ara sokağa dalın ve kaybolun. Geçtiğiniz köprüleri sayın. Umarım güzel vakit geçirirsiniz.

Venedik’te gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil tabii ki ama Venedik Adası üzerindeki en önemli yerleri saydığımızı düşünüyorum. Eğer vaktiniz varsa diğer adaları da gezmelisiniz. Murano Adasında cam ustalarını izleyebilir, Burano Adasında rengarenk evlerin arasında dolaşabilirsiniz. Bu iki adadan çektiğimiz birer fotoğraf aşağıda. Eğer Venedik’e gittiğinizde havalar güzelse ve denize girmek isterseniz Lido Adası’na geçip uzun plajların keyfini sürebilirsiniz.

  • yazınız gayet başarılı olmuş, venedik gerçekten çok güzel bir yer ve gezip görülecek listesinin başlarında gelen yerlerden.