Viski Keyfi

Viski Kültürü


Viski muhabbeti sanırım en sevdiklerim arasında. Her ne kadar içimi bana biraz yoğun gelse de kokusu, ikramı, kehribar rengi ve saklandığı şişeler ama en önemlisi de bütün bunların arkasında yatan keyifli ve sofistike viski kültürü. Yurt dışı seyahatlerimizde free shop’a uğrandığı zaman öncelikle viskilerin olduğu alana gidilir. Bildiğimiz markalara göz atar, bilmediğimiz markalar hakkında bilgi edinmeye çalışırız. Sonunda da mutlaka sepetimizde bir tanesi ile yola devam ederiz. Viski kültürünü sevmemin bir başka sebebi de çok keyif aldığım şarap kültürüne yakın olması. Her ne kadar viski yapımında kullanılan malzemeler şarabınki kadar çeşitli olmasa da viskide kendi içerisinde çeşitlere ayrılıyor. Nasıl mı?

İskoç Malt: Bu tür viskiler tek bir fıçıdan çıkan ürünün damıtılması ile hazırlanıyor. Kıymetli ve pahalı kategorisinde yer almasıda bu özelliğinden kaynaklanıyor. Malt viskiler, %100 arpa kullanılarak yapılır ve 3-10 yıl meşe fıçılarda olgunlaştırılır. Bir yazıda okuduğum kadarı ile katıksız malt viski dünyanın en asil içkisidir ve Mehmet Yaşin’in yazısında da belirttiği gibi kıskançtır. Yanında başka bir şey istemez.  Malt viski genelde buzsuz, bazen biraz su karıştırılarak tüketilir. Bu türe örnek olarak; The Macallan, Highland Single Malt verilebilir.

Harmanlanmış (Blended): Malt ve Grain (yani tahıllar) viskilerinin karışımı ile yapılmış olup, malt oranının arttığı ölçüde daha değerli olarak sınıflandırılır. Başka bir özelliği de bu tür viskilerin bir çok farklı fıçıda 3-5 yıl arasında bekletilen bir kaç çeşidin birleştirilmesi ile oluşturulmasıdır. Bu karışımın oranı her damıtım evine göre değişkenlik gösterir. Buz ile tüketilmesi tavsiye edilen bu türe örnek olarak; J&B, Famous Grouse ve Johnnie Walker verilebilir.

Deluxe Viskiler: Single Malt miktarının epey arttığı ve harman viskiler arasında daha büyük özenle hazırlanan, genellikle 10 yıl ve üzeri bir süre meşe fıçılarda olgunlaştırılan türe bu ad verilir. Örnek olarak Chivas Regal, Dewars, Johnnie Walker Black Label sayılabilir.

Bourbon: Daha çok Kuzey Amerika’ya özgü olan bu tür viskiler en az %50’si mısır olacak şekilde değişik tahıllar katılarak hiç kullanılmamış fıçılarda 2 sene olgunlaştırılır. Jim Beam, Kentucky Straight Bourbon bu türün örneklerindendir.

Viski Keyfi

Viski Keyfi

Tennessee: Bourbon türü gibi %50’si mısır olacak şekilde çeşitli tahıllardan yapılır ve iki yıl boyunca fıçılarda olgunlaştırılır. Bununla beraber damıtım sonrasında kömürde filtre edilmeleri tatlarının daha yumuşak olmasını sağlar. Örnek olarak Gentleman’s Jack verilebilir.

Sour Mash Yöntemi: Bourbon ve Tennessee viskilerde kullanılan ekşi maya anlamına da gelen bu yöntem mayalandırma sürecini hızlandırmak için daha önce dinlendirme esnasında oluşan çökeltinin viski yapımında kullanılmasıdır. En çok bilinen örnekleri arasında Jack Daniel’s sayılabilir.

Viski denince aslında öncelikle akla gelen İskoçya’dır. Hatta bu kelimenin kökeni İzlanda ve İskoçya lehçelerinde yaşam suyu anlamına gelen Uisge Beatha sözcüklerine dayanır. Bu içkinin İskoçya ile bağlantısı o kadar kuvvetlidir ki son dönemlerde İskoçya’da özel tadım turları düzenleyen turizm şirketlerine sıkça rastlanmaktadır. Bu tür bir geziye katıldığınız zaman İskoçya’da yer alan farklı damıtma evlerini ziyaret ederek değişik viskiler deneyebilir ve her birinin keyfinin İskoçya’nın dağlık, serin ve yem yeşil doğasında varabilirsiniz. Bence denemeye değer!