Mayer am Pfarrplatz

Viyana Şarap Barları ve Mahzenleri


Viyana denilince aklınıza klasik müzik, operalar, şık giyimli insanlar, güzel binalar, kahve ve tatlı geliyor olabilir. Oysa Viyana aynı zamanda dünyanın önemli şarap merkezlerinden biri. Şehrin (merkez) sınırları içerisinde hatırı sayılır miktarda üzüm yetiştiriliyor. Viyanalılar şıra, hardaliye gibi içecekleri tanımadıkları için üretilen üzümler de şarap yapımında kullanılıyor. Hal böyle olunca şehir içinde otobüs veya tramvay ile gezinirken birbirinden güzel bağlar, mahzenler veya şarap barları (heuriger) ile karşılaşmak işten değil. Viyana gezimiz de bizde bu kültürün tadına bakmak istedik ve toplu ulaşımı kullanarak kolaylıkla ulaşabileceğimiz yerler için bir liste hazırladık. Viyana şarap barları ve mahzenleri yazımız işte böyle oluştu.

Viyana Şarap Barları ve Mahzenleri

1784 yılında Habsburg imparatoru II. Joseph’in üzüm yetiştiricisi ve şarap üreticilerine kendi ürettikleri şarapları, tesislerinde satabilmelerine izin vermesi ile şarap barları geleneği yani “heuriger”ler doğmuş. Başlangıçta şarap barlarında yalnızca sosis ve şarap bulunuyormuş. Oysa günümüzde bu barlar misafirlerine Avusturya mutfağının en güzel yemeklerini sunuyorlar. Ufukta bir Viyana gezisi varsa programınıza mutlaka bu mekanlardan birini ziyaret etmeyi almalısınız. Yalnız bu mekanlar sürekli açık olmuyor. Viyana şarap barları konuklarına yiyecek ve içecek önerdikleri zamanları genellikle internet sitelerinde “Ausg’steckt” başlığı altında duyuyorlar. Bir şarap barını ziyaret etmeden önce açık olup olmadığını kontrol etmekte ve rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Aşağıdaki liste tramvay hatlarına göre ulaşılabilecek şarap barları bulunabilir. Liste bir bölgede bulunan bütün şarap barlarını içermez (gerçekten çok var). Gerek Viyana tecrübemizden gerekse internet üzerinde yaptığımız araştırmalardan en iyi olduğunu düşündüğümüz yerleri listeledik. Öncelikle kendi gittiklerimizden başlıyoruz.

Ziyaret ettiğimiz Viyana şarap barları

Mayer am Pfarrplatz (Tramvay 37) – 600 m

Sanırım Nussdorf’ bölgesinde, ama Grinzing’te desem başım ağrımaz. Hangi bölgede yer aldığını netleştirememiş olsam da önemli bir Heuriger olduğunu söyleyebilirim. Bu şarap evinde 1683 yılından beri şarap üretiliyormuş. Yani eski ve köklü bir tarihi var. Bunun yanında Beethoven’in vaktiyle dinlenmek ve güç toplamak için bir süre burada kaldığı da biliniyor. 37 numaralı tramvayı kullanarak Heiligenstädter Straße/Grinzinger Straße durağına geldikten sonra bu mekana yürümek en fazla 10 dk sürecektir. Daha tembel olanlar için 38 A numaralı otobüsü kullanmak mümkün. Pazartesi – Cumartesi günleri saat 16:00’dan, tatil günleri ve pazarları 12:30’dan sonra gidebilirsiniz.

Viyana Şarap Barları: Mayer am Pfarrplatz

Başlamak için biraz et, biraz peynir. Viyana usulü patates salatasına da doyum olmuyor :)

Burada bir şişe Gemischter Satz aldık. Yanında öncelikle açık büfeden peynirler, ekmek, et çeşitleri ve patates salatası aldık. Daha sonra ise bir viyana şinitzel istedik. Bir yerlerde Figlmüller’den daha iyi bir şinitzel yiyebileceğimize emindik ama orası burası değilmiş maalesef. Patates salatası da yine Figlmüller ile kıyaslayınca zayıftı. Ama keyifli ve güzel bir bahçede, güzel bir şişe şarap içtik ve baya keyif aldık. Bahçesindeki tüm masalar dolu olmasına rağmen, bizden başka turist yoktu.

Zum Martin Sepp (Tramvay 38) – 350 m

Grinzing Viyana’ya gelmişken gezilmesi gereken yerler arasında. Bizde uğramadan geçmeyelim dedik. En sona bıraktığımız için Kahlenberg tepesine gidecek vakit bulamadık ama gözümüze kestirdiğimiz bir yerde şarap tadımı yapmaya vakit ayırdık. Yemekleri hakkında yorum yapamayacağım ama ortam epeyce keyifliydi. Şaraplarda ise tadım içerisinde gelen Grüner Veltliner  hoştu diyebilirim. Tadım almış olmama rağmen durup biraz bilgi verme zahmetine vs girmediler. Bizim Türkiye’den alıştığımız gibi olmadığı için hafif bir kalp kırıklığı yaşadım. Bu arada yukarıdakinin aksine burada yerel kimse yoktu. Çocuğuna bağırıp çağıran Türkler ise çoktu.

Viyana Şarap Barları: Zum Martin Sepp

Buraya tok geldiğimiz için sadece şarap tadımı yapmakla yetindik. Grüner Veltliner gerçekten çok iyiydi.

Mauer Bölgesi (Tramvay 60)

Schönbrunn Sarayını ziyaret ettikten sonra, Hietzing (Kennedybrücke Ostseite) durağından 60 numaralı tramvay ile Maurer-Lange-Gasse istasyonuna geliyoruz. Bu durağa yakın şarap barları ve mahzenler aşağıdaki gibi:

Weingut Hofer – 300 m

Pazar ve tatil günleri saat 10:00’dan sonra, diğer günler 14:30’dan sonra ziyaret edebilirsiniz. Açık olduğu tarihleri görmek için mutlaka sitesine göz atın.

Adres, Maurer Lange Gasse 29, 1230 Wien

Weingut & Heuriger Zahel – 450 m.

Bu mekanı Viyana gezimiz öncesinde izlediğimiz Anthony Bourdain’in programında görmüştük. Zahel’de iki şekilde yemek yiyebilirsiniz. Birincisi açık büfe. Pazartesi – Perşembe günleri saat 14:00 – 23:00 arası ve Cuma – Cumartesi günleri 12:00 – 23:00 saatleri arası büfeden faydalanabilirsiniz. Diğer seçenek ise alakart. Bunun için Zahel’e her gün (Pazartesi – Cumartesi) 11.30 – 21.30 arası uğrayabilirsiniz. Pazarları kapalı ve kredi kartı kabul etmiyorlar. Viyana şarap barları arasında techiniz burası olursa muhtemelen çok sayıda Amerikalı turist göreceksiniz.

Adres, Maurer Hauptpl. 9, 1230 Wien

Steinklammer Heuriger & Weinbau – 500 m.

Yaklaşık 300 yıllık bir aile işletmesiymiş Steinklammer. Bizim Viyana seyahatimiz sırasında kapalıydı yoksa kesinlikle uğramak isterdim. Pazartesi günleri kapalı, kalan günler 11:30’dan gece yarısına kadar açık.

Adres, Jesuitensteig 28, 1230 Wien

Weinbau Edlmoser – 650 m.

Sitesinde pek İngilizce açıklama yok. Bende de Almanca yok maalesef. Detay bilgi veremesem de resimleri çok güzel gözüküyor :)

Adres, Maurer Lange G. 123, 1230 Wien

Weinbau Wiltschko – 1,5 km.

Aynı güzergahta birde Franz-Asenbauer-Gasse durağı var. Eğer Maurer-Lange-Gasse durağına kadar gitmez burada inmek isterseniz Weinbau Wiltschko’ya gidebilirsiniz. Mesafe biraz uzak o yüzden eğer buraya gelmeyi düşünüyorsanız tramvay yerine (tramvaya bineceğiniz yerden kalkan) 56 A veya 56 B numaralı otobüsleri tercih etmek sizi daha yakına götürecektir. Otobüsten Nästelbergergasse durağında inebilirsiniz. Wiltschko Salı günleri kapalı. Pazartesi – Cuma saat 13.00’ten sonra hafta sonları ise 11.30’dan sonra ziyaret edilebilir.

Adres; Wittgensteinstraße 143, 1230 Wien

Floridsdorf (Tramvay 30 yada 31)

31 numaralı tramvay Viyana şarap barlarına ulaşım için biçilmiş kaftan. Bu tramvay Schottenring (Straßenbahn) durağından kalkıyor. Tuna nehrini de geçip sizi hızla şarap bağlarına götürüyor. Bu hat üzerinde 2-3 durak önereceğim size. Öncelikle  son duraktan (Stammersdorf) başlayalım.

Weingut Helm – 260 m

Pazar kapalı diğer günler saat 15:00 ile 23:00 arası misafirlerini karşılıyor.

Adres, Stammersdorfer Straße 121, 1210 Wien

Heuriger Wieninger – 700 m.

Wieninger en meşhur Avusturya şaraplarından biri. Şarap barına çok yakın bir yerde birde mahzeni var. Perşembe – Cuma saat 15:00 – 24:00 arası, Cumartesi – Pazar günleri 12:00 – 24:00 arası burayı ziyaret edebilir, güzel şarapların tadına varabilirsiniz. Ziyaret edemedik ama eve dönerken yanımızda bir şişe Wieninger Gemischter Satz getirmeyi ihmal etmedik. Henüz şişeyi açmadığımız için tadı ile ilgili yorum yapamayacağım.

Şarap Barı Adres, Stammersdorfer Straße 78, 1210 Wien

Şarap Mahzeni Adres,  Stammersdorfer Straße 31, 1210 Wien

Wiener Heuriger Ing Gerhard Klager – 1,2 km

İşi yemek ile birleştirmek istemeyen, yada önce bir tadım yapalım sonra bir şeyler yeriz diyenlere müjde. Gerhard Klagen’da önceden rezervasyon yapmak şartıyla ile tadım yapabilmeniz mümkün. Kişi başı fiyat (sitesinde yer alan bilgiye göre) 18 €. Eğer 6 şişe şarap satın alırsanız bu ücreti iade ediyorlar. Yemek yiyebileceğiniz bir şarap barı da var. Bar çarşambaları kapalı. Diğer günler 11:30 – 24:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Adres, Stammersdorfer Straße 14, 1210 Wien

Sondan başa gelirken doğru gelirken sıradaki istasyonumuz Brünner Straße. İster Carabelligasse olanında inin ister Hanreitergasse olanında. Hedef Jedlersdorfer Platz. Bu caddede bir çok şarap barı bulacaksınız. Bunlardan ünlü olanlar Weingut & Heuriger Richard Lentner ve K + K Fuchs. Fuchs’un detayına girmiyorum, yukarıda adı geçen Steinklammer’a göz atabilirsiniz. Aynı üreticinin farklı isimli bir şarap barı.

Weingut & Heuriger Richard Lentner – 500 m

Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Ekim aylarında ve Aralık ayının 26sı ile 30u arasında açık. Hafta içi saat 14:00’dan, Cumartesi günleri 12:00’dan ve Pazar günleri 09:00’dan itibaren burayı ziyaret edebilirsiniz. Pazar günleri kahvaltı verdiklerini varsayıyorum :)

Adres, Jedlersdorfer Pl. 10, 1210 Wien

Sıradaki istasyon Großjedlersdorf. Bu istasyonda inip Amtsstraße sokağına geldiğinizde sizi şehrin en ünlü şarap barlarından biri karşılayacak Weingut Heuriger Christ. Nereye baksanız yukarıda ismi geçen Wieninger ile birlikte Christ’in adı anılıyor.

Weingut Heuriger Christ – 300 m.

Viyana şarap barları arasında büyük bir üne sahip. Yaklaşık 400 yıllık bir tarihe sahip olması bunun en önemli sebeplerinden biri olabilir. Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında her gün saat 15:00’dan sonra ziyaret edebilirsiniz. Bağları ve mahzenleri ziyaret etmek randevu ile oluyor. Yine eve dönerken yanımızda bir şişe getirdiklerimizden.

Adres, Amtsstraße 12, 1210 Wien

Buschenschank-Heuriger Peter Bernreiter – 400 m.

Çift aylarda (Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık) açık. Hafta içi saat 14:00’dan, Cumartesi günleri 12:00’dan ve Pazar günleri 09:00’dan itibaren burayı ziyaret edebilirsiniz.

Adres, Amtsstraße 24-26, 1210 Wien

Amtsstraße’de yukarıda söylediğim iki şarap barına ek olarak Karl Lentner ve Schilling‘te tercih edilebilir. 400 yıllık tarihin hatırına ben bu sokağa gitsem kesinlikte Christ’e giderim. Nitekim bu sokağa gidemedik ama marketten hemen bir şişe Christ kaptık. Açıp içtiğimizde görüşlerimizi söyleriz.

Grinzing (Tramvay 38)

Google’a “Viyana Şarap” yazdığınızda çıkacak bloglarda çıkacak tek yer. Tabii ki bizimki hariç :) Biz şarap işini ciddiye alıyoruz. Yinede Viyana’nın en turistik, cicili bicili evlerle dolu şarap kasabasını yazmasaydım ayıp olurdu. 38 numaralı tramvaya Schottentor durağından biniyoruz ve Grinzing’e gidiyoruz (yani sonuna kadar). İndiğimiz yerden itibaren her yerde bir sürü şarap barı göreceğiz. İstediğinizde takılın. Okuduğum kadarıyla kimsenin kötü bir tecrübesi yok. Yinede madem binlerce kelimelik bu yazıyı okudunuz bu bölümde de bir tavsiye vereceğim.

Viyana Grinzing

Cicili bicili evleri ile Viyana’nın en güzel semtlerinden biri olan Grinzing

Bioweinbau Obermann – 1,1 km.

Tramvaydan indikten sonra sağa sola bakarak 1 km yürüyebilir veya meydandan binip Kahlenberg tepesine gitmekte kullanacağınız 38 A numaralı otobüs ile önüne kadar gidebilirsiniz. Bu arada buraya gelip otobüsle Kahlenberg tepesine çıkmayanları dövüyor olabilirler bence işinizi şansa bırakmayın sizde gidin :) Bu üreticinin şarapları organikmiş. Pazartesi ve Salı günleri kapalı. Hafta sonları 15:00’dan diğer günler 16:00’dan sonra gidebilirsiniz.

An itibariyle yazı 1000 kelime sınırını çoktan aştı, hızla okunmaz olma yolunda ilerliyor. Zaten ne yazdığımın çokta bir anlamı yok siz yine Grinzing’e gideceksiniz. O yüzden listemde kalan diğer yerleri topluca söylüyorum. İsmi sıklıkla geçen ve açıkçası ulaşımı bana nispeten ulaşımı daha zor gözüken Viyana şarap evleri şöyle:

  • Wiener Heuriger Wolff
  • Fuhrgassl-Huber
  • Weingut Walter Wien

İyi geziler!

Sözlük:

  • Ausg’steckt – Bir şarap barının açık olduğu, konuklarına yiyecek ve içecek sunduğu dönem.
  • Gemischter Satz – Viyanalı üreticiler eskiden bir bağda birden fazla çeşit üzüm eker ve şarap üretimi yaparken de bunları birbirinden ayırmazlarmış. Bu şekilde yani bir bağda üretilen pek çok farklı çeşit üzümün bir şarapta birleştirilmesi ile oluşan ürünlere “Gemischter Satz” adını veriyorlar. Viyana’ya geldiyseniz mutlaka değişik markaların Gemischter Satz’larını deneyin.
  • Heuriger – Şarap Barı
  • Weinbau – Şarap Bağı
  • Weingut – Mahzen