Viyana Sosis Standları


Viyana’da ne yenilir diye sorulacak olsa muhtemelen herkesin aklına gelecek ilk cevap şinitzel olur. Evet bizimde planımız mümkün olduğunca çok yerde şinitzel yemek ve en iyiyi bulmaktı. Sonra fark ettik ki aslında Viyana’da sosis yenir! Evet, sosis. Sokaklarda bizdeki dönerci büfeleri kıvamında sosis standları yani Würstelstand’lar var. Sosis çeşitleri çok fazla ama favorimiz açık ara kasekrainer adı verilen peynirli sosis. Biz 3-4 sosis standında farklı türler denemeye çalıştık. En çok beğendiğimiz stant ise Bitzinger oldu. Evet gelelim Viyana sosisleri ve onları nerede yiyebileceğinize.

Bitzinger (www)

Hem Albertina ile Opera binasının köşesinde hemde Prater parkında birer standı var. Biz ikisinden de yedik. Albertina’nın köşesindeki bana daha çok keyif verdi. Her ikisinde de kasekrainer yedik. domuz ve dana etinden yapılmış içinde emmantel peyniri bulunan harika bir sosis. Viyana’da sosisin yanında bir dilim ekmek ve hardal veriliyor. Biz Avusturya’nın geleneksel kahverengi ekmeğinden istedik. Ketçap, turşu vb. ekstra talepleriniz olabilir. Yanında birde bira söylerseniz keyfinize diyecek olmaz.

Sosis standları: Bitzinger

Viyana’ya gitmişken Bitzinger’de bir Kasekrainer yemeden dönmek olmak. Bitzinger sosis standları içindeki favorim. Kasekrainer ise sosisler arasındaki :)

  • Albertina ve Opera’nın köşesindeki her gün sabah 08.00 – 04.00 arası açık
  • Prater parkındaki her sabah 10.00’da açılıyor. Pazartesi, Çarşamba ve Pazar günleri 01.00’da diğer günler 04.00’da kapanıyor.

Hohenmarkt’taki Sosis Standı (Würstelstand am Hohen Markt)

Hohenmarkt’taki sosis standı (Würstelstand am Hohen Markt) bizim denediğimiz yerlerden biri oldu. Bu mekanı Anthony Bourdain’in programından öğrenmiştik. Programa ve internette yazılanlara göre, yerel şefler arasında popüler bir mekanmış. Burada bir kasekrainer birde teufelsgriller tattık. Her ikisi de güzeldi ama kasekrainer Bitzinger’de kesinlikle daha iyiydi. Diğer sosisi, yani teufelsgriller’i, başka hiç bir yerde denemediğimiz için onu karşılaştıramıyoruz. Acılı bir sosisti diyebilirim.

Sosis Standları: Hohenmarkt

Hohenmarkt’taki standta kasekrainer ve teufelsgriller deniyoruz. Her ikisi de harika.

  • Her gün sabah 09.00 – 04.00 arasında açık

Kaiser Zeit (www)

Bu stant 1909 yılından beri Viyanalılara hizmet veriyormuş. Gerçi çok uzun bir süre sigara ve gazete satmak için kullanılmış. 90’larda stant sahibinin Avusturya ve Macaristan mutfaklarını birleştirmek istemesiyle Kaiser Zeit doğmuş. Bu standtan sosise ilave olarak gulaş çorbası, langoş gibi Macar tatlarını da deneyebilirsiniz. Biz yine Kasakrainer aldık ve Bitzinger hala en iyisi :) Birde currywurst denedik. Diğer standlarda nasıldır bilmiyorum ama köri sosu sevenler için bu sosis biçilmiş kaftan. Körili sosis üzerine birde köri sosu boca edilerek servis ediliyor. Hafif acılı, çok çok baharatlı, keyifli.

Sosis Standları: Kaiser Zeit

Kaiser Zeit’te currywurst ve kasekrainer denedik. Köri sosu sevenler kesinlikle currywurst denemeli. Körili sosis üzerine, körili sos…

  • Pazar, Pazartesi kapalı.
  • Salı, Çarşamba ve Perşembe 11.00 – 14.30 ile 17.00 – 24.00 arası açık.
  • Cuma 11.00 – 14.30 ile 17.00 – 01.00 arası açık.
  • Cumartesi 18.00 ile 02.00 arası açık.

Göze çarpan diğer seçenekler Hot Dog gibi ekmek içinde servis edilen Bosna ile Macar asıllı olduğu için tatmayı Macaristan gezimize bıraktığımız baharatlı Debreziner. Viyana’ya geldiyseniz mutlaka sosis standlarına uğramalı ve Viyanalılar ile omuz omuza ayaküstü bir sosis yemelisiniz. Sadece bir yerde ve bir sosis deneme şansınız varsa sosis standları arasındaki favorimizin Opera binasının oradaki Bitzinger olduğunu hatırlatırım. Buraya uğrayın ve yanında turşu ile bir kasekrainer isteyin.