Demel Viyana

Viyana’da Apple Strudel Nerede Yenir?


Viyana’da Apple Strudel nerede yenir diye sorduğumuz zaman çoğu kişiden Demel yanıtını aldık. Ayrıca yaptığımız araştırmalar da bizi buraya yönlendirdi. Baştan söylemem gerekiyor ki apple strudel bizim için bir hayal kırıklığı oldu. Münih gezimizde hem katıldığımız workshopta hem de restoranlarda yediğimiz apple strudel ılık ve krema ile servis ediliyordu ve tadı efsane idi. Viyana’da Demel’de servis edilen apple strudel ise soğuk ve yumuşaktı. Üstüne sadece pudra şekeri serpilmiş bir şekilde servis edildi.

Beğenmediniz  madem niye yazıyorsanız diye soracak olanlara da önden yanıtımızı verelim :) Biz sevmemiş olabiliriz ama merak edenler ve apple strudeli soğukta olsa yerim diyenler olabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca Demel’de apple strudel güzel olmayabilir belki ama kesinlikle ortamı çok keyifli.

Nedir bu apple strudel?

Güzel yapıldığı zaman efsane bir tatlı bu. Elmalı turtanın yerini alamaz belki ama hemen ardından ikinci sırada gelir, hiç affetmez. İncecik bir hamurun içinde nefis tarçınlı bir elma harcı. Hatta belki içinde biraz romda bekletilmiş kuru üzümler.

Viyana Apple Strudel Demel

Viyana’da Apple Strudel nerede yenilir diye araştırdığımızda Demel sonucuna ulaştık

Denilene göre bir Avusturya tatlısı olan apple strudel 17. yüz yıla dayanıyor. Viyana Kütüphanesi’nde elle yazılmış, eski bir tarifi olduğu ve bu tarifin tarihinin 1696 olduğu belirtiliyor. Nesilden nesile geçen bu tatlının hamurunun Türk’lerden geldiğini söyleyenler, Yunan kardeşlerimizin de hamuru sahiplendiği gerçeğini saklamıyorlar. Hamurun içindeki glutenden faydalanarak iyice elastik hale getirilen hamur kocaman bir masa büyüklüğünde açılıyor, incecik arkasına kağıt koysan üstündeki okunacak şekilde.  Daha sonra hazırlanan elmalı harç içine eklenerek masanın üstüne önceden serilmiş olan bez yardımı ile sarılıyor. Pişiriliyor, ılık servis ediliyor. Yanında belki bir top vanilyalı dondurma. Enfes!

Azıcık da Demel’den bahsedelim

Mutfaklarının duvarları cam, dolayısı ile içeride çalışan şefleri izleyebiliyorsunuz. Öte yandan, apple strudel dışında da bir sürü tatlı seçeneği var, dolayısı ile kendinize uygun bir şeyler bulacağınıza şüphe yok. Viyana’dan hediye ne götürsem diyenler için Demel bir alternatif. Bir sürü çikolata çeşidi var ve paketleri çok cici. Rengarenk çikolata paketleri insanın dikkatini hemen çekiyor.  Fiyatlar biraz yüksek, dolayısı ile sadece bakıp geçebilirsiniz :)

Demel Çikolataları

İşte rengarenk Demel çikolataları. Viyana’yı eve getirmek isterseniz bir kaç paket almayı unutmayın.

Müsait olduğum bir zamanda kendimde apple strudel yapmak istiyorum. Eğer bunu başarabilirsem hemen tarifini de paylaşacağım :)

Tatlı geziler!