Viyana’da Sachertorte nerede yenir?


Viyana’da Sachertorte nerede yenir? sorusunu yanıtlamak zor olmasa gerek, Sacher Cafe ya da başka bir deyişle Hotel Sacher’in kafesi. Özenle servis edilen, korunan, Viyana ile bağdaşmış bu tatlıyı eğer Viyana’ya giderseniz denemelisiniz. Çok mu lezzetli? Epey başarılı, lezzeti yerinde ama bize göre çok tatlı. Yine de Viyana’ya gitmişken, onunda özleşen bu tatlıyı Hotel Sacher’de yiyerek, o atmosferi deneyimlemek gerektiğine inanıyoruz.

Nasıl bir tatlı bu Sachertorte?

Sachertorte çikolata ve tatlı sevenlerin hayallerini süsleyecek bir tatlı. Çikolatalı kekin arasında kayısı reçeli ve en üstünde yine çikolatadan bir kaplama, hemen üstünde de bir adet madlen çikolata. Sachertorte’nin yanında tadı nötrlemek için bir şeyler içmek şart, özellikle çok şekerli tatlılar ile aranız yok ise mutlaka tavsiye ederiz. Biz  bir tane Sachertorte isteyip paylaştık, gayet yeterli.

Sacher Cafe nerede?

Kartner Caddesi’nin köşesinde yer alıyor, Ring Strasse’deki tramway’a binip, Opera’nın orada inip, içeriye doğru yürüseniz köşede Hotel Sacher ve Sacher Cafe’yi göreceksiniz. Bu arada Hotel Sacher’in altında 3 mekan var, biz tam ortadakine gittik.  Kartner Strasse’nin köşesindeki epey kalabalıktı. Gerçi hangisine oturursanız oturun, aynı şekilde servis edilecektir.

Nereden çıkmış bu Sachertorte?

Prens Metternich’in mutfak şefi çok önemli davetlileri olduğu bir gün çok hastalanır, gelen misafirleri hoş kılmaya çalışmak da çırağı Sacher’e kalır. Daha sonra kendi adı ile anılmaya başlayan pastayı ortaya çıkaran Franz Sacher günü kurtarmış diyebiliriz. Sachertorte o kadar sevilmiş ki, ünü bütün ülkeye hatta Avrupa’ya  ve hatta Amerika’ya yayılmış. İşte tam da bu nedenle, yani ülkenin sınırlarını aşmış olması nedeni ile, Viyana’ya gidildiğinde denenmesinde fayda var.

Bu arada ben çok sevdim, eve getirmek istiyorum diyenler için de öğrendiğimiz kadarı ile özel kutusu ile pastayı satıyorlarmış. Mümkünse hava alanına gitmeden alın, bu kıymetli pastayı iyi saklamak lazım :). Bu arada Sachertorte’yi online olarak da alabilirsiniz. Merak edenler web sitesini kurcalayabilir.

Afiyet Olsun :)