Böğürtlenli Cheesecake Tarifi

Yemekte Tatlı Keyfi: Böğürtlenli Cheesecake


Böğürtlenli Cheesecake Tarifi

Böğürtlenli Cheesecake

Yemek yapmak ve farklı lezzetleri denemek bence başlı başına bir hobi. Özellikle, farklı tatları araştırmak, nerelerde yapıldığını, satıldığını  veya servis edildiğini bulmak, sonrasında da buralara gidip bu lezzetleri denemek ayrı bir keyif. Bizde sevgili esim ile değişik mekanlarda yeni tatlar denemeyi, bulduğumuz farklı yemek kitaplarını incelemeyi, hoşumuza giden tarifleri ve değişik mekanlarda yediğimiz tatları evde hazırlayıp sevdiklerimizle paylaşmayı çok seviyoruz. Bazen bulduğumuz tariflere kendi yorumlarımızı da katarak ortaya lezzetli tatlar ortaya çıkartıyoruz.

Tüm ailenin bir araya geldiği bir hafta sonu yemeği, tam da yeni tatlar denemek için kaçırılmaması gereken bir fırsat. Hazırlanan yemekler ile ilgili en doğru ve dürüst yanıtları alabileceğiniz, yaptığınız yemeklerde eksik var ise size açıkça ifade edebilecek kişiler aile bireyleri nede olsa. Bu sebeple, böyle bir hafta sonu organizasyonunu ne zamandır denemeyi düşündüğümüz yeni tatlar için bir fırsat olarak gördük.

Hazırladığımız tarifler izlediğimiz yemek programlarından ya da evimizde ayrı bir değeri olan İtalyan yemekleri kitabından bulduğumuz lezzetler. Burada bahsetmem gerekir ki, İtalyan mutfağı tüm mutfaklar içerisinde benim en ilgimi çeken ve yemekten en çok haz aldığım tariflerin olduğu mutfak. Her şeyden önce İtalyan yemeklerinde kullanılan her bir malzeme kendi halince ayrı bir lezzet. Ayrıca İtalyanların her malzemeyi taze kullanma alışkanlığı bence yemeklerine ayrı essiz bir tat katıyor.

Tabi sadece İtalyan mutfağı ile sınırlı değil takip ettiğimiz ve severek yediğimiz yemekler. Hakkini vermek gerekir ki bizim ülkemizin mutfağındaki yemek çeşitliliği ve tadı yakalamak hiç kolay değil. Biraz araştırıp, taa Osmanlı mutfağına dayanan tarifleri bulup denediğiniz zaman zenginliğin daha da farkına varıyorsunuz.

Şimdi gelelim hazırladığımız yemeklere:
– Domates Soslu Ricotta Mücveri
– Salam ve kaşarlı Dana Antrikot
– Balkabaklı Tortellini

Bunlar ana yemek olarak sıcak sunduğumuz tarifler. Sıcak servis edilmesi gereken ve bu sebeple içerik daha önceden hazırlansa bile masaya servis edilmeden kısa bir süre önce pişirilmesi gereken yemekler.

Meze olarak, bir rakı sofrasının vazgeçilmezlerinden
– Humus
– Haydari
– Yoğurtlu havuçtan yana tercihimizi kullandık.

Sofrada rakının yani sıra şarap da içildiğinden, şaraba eşlik etmesi için ise ricotta soslu patates ve farklı ülkelerden peynir çeşitleri barındıran bir peynir tabağı hazırladık.

Keyifli aksamımızın en çok rağbet gören yemeği ise sanırım en son sofraya gelen tatlımızdı:
– Böğürtlenli Cheesecake

Cheesecake’in nerdeyse her türlüsü enfes oluyor ama böğürtlenli cheesecake kesinlikle denemeye değer.

Aslında Cheesecake iki turlu yapılabiliyor, pişirilmeden ya da en bilinen hali ile pişirilerek. Cheesecake’in kökeninin Yunanlılara dayandığı ve olimpiyat oyunları sırasında atletlere verildiğini söyleyen kaynaklar bulunuyor. Zaman içerisinde cheesecake Avrupa’ya ve oradan da Amerika’ya yayılıyor. Ilık cheesecake’in ise Yunanistan’in Samos adasinda yapıldığı söyleniyor. Yunanistan’da cheesecake’in enerji vermek için çok yeterli bir kaynak olduğuna inanılıyormuş. Ayrıca, düğünlerde de düğün pastası olarak kullanılabiliyormuş. Aslında bence düğün pastası olarak cheesecake harika bir tercih. Romalıların Yunanistan’ı ele geçirdikten sonra, cheesecake tarifini içine yumurta ve ezilmiş peynir ekleyerek biraz daha değiştirmişler. Öncesinde sadece buğday, bal ve peynir karışımından oluşan ve pişirilen kolay bir tarif olarak biliniyormuş. Romalıların cheesecake’i Avrupa’ya yayması sonrasında, her ülkede kendi yemek kültürlerine göre farklı cheesecake tarifleri oluşmaya başlamış. İlk basılı yemek kitabı 1545’de çıktığı zaman, cheesecake’den un bazlı tatlı bir yemek olarak bahsediyormuş. 18. yüzyıl itibari ile de bugünkü Amerikan yapımı cheesecakelere benzeyen bir tarif ortaya çıkmaya baslamis. Boylelikle tarif zaman icerisinde bir cok kez icerik degistirerek bugunku halini almış. Tabii ki bu esnada da herhangi bir sos kullanmadan hazırlanan ve servis edilen, benimde en çok tercih ettiğim NewYork usulü cheesecake yapılmaya başlanmış. Bugünlerde ise hala her ülkede kendi peynir kültürlerinden esinlenmeleri sebebi ile cheesecake yapımında farklılıklar gözlemleniyor. Yunanlılar feta ya da mizthra peyniri kullanırken, İtalyanlar ricotta, Almanlar ise süzme peynir kullanmayı tercih ediyorlar. Ülkemizde ise cheesecake yapımında sıklıkla kullanılan mascarpone peyniri ya da saydığım diger peynirleri bulmak artık daha kolay olsa da çoğunlukla labne peynir ya da krem peynir kullanılıyor. Ben labne peyniri tercih etsem de, krem peynir ile yapılan cheesecake’in de hakkini vermek lazım. Son keşfim ise kiri peyniri. Kendinden kremalı bu peynirin cheesecake’e tahmin edilenden daha eşsiz bir tat vereceğine inanıyorum. Bir sonraki denememde kesinlikle kiri peynirini kullanacağım.

Cheesecake’den bu kadar bahsetmişken tarifini de vermek gerekir. Umarım güzel ve keyifli günlerde bu tarifi dener ve zevkle yersiniz.

Böğürtlenli Cheesecake Tarifi:

– 2 paket ufalanmış eti burçak bisküvi
– 125 gr eritilmiş tereyağı

karıştırarak tart kabinin dibine eşit bir şekilde yayıyoruz

– 400 gr labne peyniri ya da krem peynir
– 2 yumurta
– 1 su bardağı seker
– 1 limonun rendelenmiş kabuğu
– 2 paket krema
– 1 paket vanilya

karışım hazırlandıktan sonra tabanını hazırladığımız tart kalıbına döküyoruz ve üstü kızarana kadar pişiriyoruz. Soğuttuktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz ve en az 3 saat bekletiyoruz.

Sosu için ise:
– yarım paket donmuş böğürtlen
– yarım limon suyu
– 3 yemek kaşığı seker

Sosu pişirdikten sonra fırından çıkan cheesecake üzerine döküyoruz.

Afiyet olsun, kesinlikle denemeye değer :))

  • levent önal

    harika ……..