Yunan Rakısı yani Ouzo ya da Uzo


Bizim için rakı neyse, Yunanlılar için de ouzo o. Tabii ki ufak bir farkla. Rakı bizim için gayri resmi milli içki olsa da (resmisi ayran tabi), onlarınki resmen Ouzo. Nasıl okunacağını bilmeyen Yunan Rakısı da diyebilir tabi ama okuması da öyle çok zor değil. At baştaki O’yu, oku: Uzo! Ouzo benim için keyif ve eğlencenin bir simgesi, kimileri bir hayat biçimi olduğunu da iddia edebilir.

Yunanistan topraklarını şu ana kadar 3 kez ziyaret ettim; Sakız Adası, Midilli Adası ve Selanik. Gittiğim her restoranda gözlemlediğim ortak bir şey oldu, o da insanların etrafında toplandıkları masalarda yemeklerini yer ve ouzolarını içerken keyif aldıkları. Hele bir de denize karşı, püfür püfür esen rüzgarı selamlıyorsa ouzolar, o zaman o keyif paha biçilemez bir deneyime dönüşüyor. Bu sebeple de, ouzo denince benim aklıma eğlence, keyif geliyor ve gözlerimi kapatsam sanki denizden gelen tuzlu rüzgarı hissedecek gibi oluyorum. İşte tam da bu nedenle ouzo ile ilgili bir yazı yazmadan duramadım.

Anason, rakı ve farklı bitkilerden oluşan ouzo epey eskilerde tıbbi nedenler için bile kullanılırmış. Makul düzeylerde kullanıldığında insan sağlığına faydası olduğu söyleniyor. Ouzo içtiğim anları göz önünde bulundurunca, ouzo bulunan ortamda mutluluğun, çoşkunun ve dostluğun olmasından sağlığa doğrudan etkisi olduğunu yadsıyamıyorum.

Ouzo markaları içerisinde en çok bilineni Barbayanni. Barbayanni’nin memleketi ise Midilli ya da Lesvos. Midilli’de bir Barbayanni müzesi bile var.  En çok tercih edilen de yeşil Barbayanni, bana göre de içimi en rahat olan yeşili. Barbayanni’nin sitesinden bakıldığında alkolü en düşük olanın yeşil olduğunu görebilirsiniz. Zaten kendileri de yeşil Barbayanni’yi kolay içimli diye tanıtıyor.  Daha fazla bilgi için Barbayanni web sitesine bakabilirsiniz.

Barbayanni güzel hoş ama, ouzo çeşitleri o kadar çok ki, bununla sınırlı kalmamak gerekiyor. Yalnızca Barbayanni değil, pek çok Yunan Rakısı Midilli’de üretiliyor. Bizde Midilli Adasına gittiğimiz zaman bu çeşitliliği gördük ve gittiğimiz her mekanda, yemeklerin yanında farklı markaları denemeye çalıştık. Favorimiz ise Smypnio oldu. Aromasının yanı sıra kolay içimi ve özellikle deniz mezelerine uyumu bizim tercihimizi etkileyen nedenler arasında.  Fakat Smypnio’nun iki çeşidi var kırmızı ve mavi. Kırmızı olanı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında deneyebildiğimiz ouzolar ise Lesvos ve Fimi ama çeşitleri bununla sınırlı değil. Dolayısı ise, Midilli’ye sadece ozuo için bile gezi düzenlenebilir.

Keyifli sofralar ve unutulmaz geziler dileğiyle.. :)