Yurtdışında Araç Kiralamak


Yurtdışı gezilerimizde şehirler arası ulaşımda genellikle tren kullanmayı tercih ediyoruz. Şu ana kadar İtalya ve İspanya’da tren yolculuklarımızda edindiğimiz tecrübeleri aktardığımız iki tane rehberde yayınlamış bulunuyoruz. Yinede bazen tren biletleri astronomik fiyatlara çıktığında veya rota üzerinde görmek istediğimiz çok fazla yer varsa araç kiralama seçeneği ağır basıyor. Bugüne kadar yurtdışında araç kiralamak ve bu araç ile yolculuk yapmak ile ilgili yaşadığımız tecrübeleri bu yazıda toparlamaya çalıştık. Umarım işinize yarar.

Yurtdışında Araç Kiralamak – Şöyle uygun fiyatlı ;)

Ulaşım ve konaklama bir gezinin en çok para tüketen kısımları oluyor bizim için. Araç kiralarken aklınızın bir köşesinde mutlaka otopark, yakıt, ücretli geçişler gibi kalemleri bulundurmalısınız. Bu gibi ücretler aracın kendi kiralama bedelinin çok üstünde olabilir. Otopark ve ücretli geçişler konusuna ilerde değineceğim. Şimdi kiralama bedeli olarak ödeyeceğimiz tutarı nasıl minimumda tutarız kısmı ile ilgilenelim.

İhtiyacınıza uygun paketi belirleyin

Araç kiralama şirketleri ve aracı kurumlar genellikle size bir paket sunarlar. Bu pakette bir günde yapabileceğiniz mesafe (günlük 150 km veya sınırsız kilometre gibi), hırsızlık (TP) ve hasara (CDW) karşı bir takım sigortalar, ücretsiz yol yardımı gibi şeyler yer alır. Çoğu zaman bu paketler pazarlığa açık değildir. Bu yüzden ihtiyacınıza uygun paketleri tespit etmeye çalışın. Örneğin, kilometre sınırlı bir paket alacaksanız, ki bu tarz paketler daha uygun fiyatla satılıyor, önden rotanızı kontrol edip sınırı aşmayacağınıza emin olun.

Sigortalamak veya sigortalamamak işte bütün mesele bu

Paket kapsamına dahil sigortalar sizi genellikle belirli bir tutara kadar yükümlü tutar. Araç türüne göre 600 – 1000 € arası olabilecek bu yükümlülükten kurtulmak için ayrıca bir sigorta almanız gerekir ki buda araç kiralama işinin en pahalı kısmı. Günlük 50 €’ya kiraladığınız bir aracı tam sigorta kapsamına alabilmek için günlük ilave 20 – 30 € ödemeniz gerekir. Bu maliyeti düşürmek için hiç sigorta almayıp riski üstlenebilirsiniz ya da daha uygun fiyatlı harici sigorta satan yerleri deneyebilirsiniz. Örneğin Rentalcars isimli aracı şirket kendi üzerinden yapılan kiralamalarda sigorta hizmeti de sunuyor ve sigortalı kiralama maliyetini oldukça düşürüyor. Son gezimizde Rentalcars üzerinden kiraladığımız araçta, Rentalcars sigortası 5 gün için yaklaşık 60 € iken, Sixt tarafından yapılan sigorta vergisi falan  derken toplam 220 € tutuyordu. Ben aracımı çoktan kiraladım yalnızca sigorta istiyorum diyenler içinde kiralık araçlara sigorta yapan şirketler mevcut. Rentalcars ve diğer sigorta firmalarından bir sigorta alıp herhangi bir hasar ile karşılaşırsanız kiralama yaptığınız firmaya ödeme yapıp sonra aracı firmaya başvurmanız gerektiğini unutmayın.

En ucuz araç kiralama bedelini cebinizden çıkacak olan paraya göre belirlemeyin, alternatif kazanımları değerlendirin

Rentalcars ve Izzirent gibi aracı firmalar gerçekten uygun fiyatlarla kiralama yapmanıza imkan veriyor. Paketleri iyice kontrol ettikten sonra bu iki siteden de gönül rahatlığı ile kiralama yapabilirsiniz. Bu gibi aracı firmalar araç kiralama şirketlerine göre ilave faydalar sunabiliyor. Mesela ücretsiz iptal ve değişiklik yapma seçenekleri bence önemli. Bu gibi ek özellikleri de düşününce normal kiralama şirketlerine göre fiyatlar daha ucuz gibi geliyor. Ancak araç kiralama şirketlerinin kendilerinin yada iş ortaklarının yaptıkları kampanyaları gözden kaçırmayın. Örneğin THY, Miles & Smiles programı kapsamında pek çok araç kiralama şirketi ile ortaklıklar yapmış ve bu ortaklıklar kapsamında mil puan kazanma/harcama, indirim vb. fırsatlar sunuyor. Uçak biletinizi aldığınız firmanın ortaklık yaptığı şirketten başlayarak araştırmaya başlayın. Konaklama + Araç kiralama gibi paket fırsatları değerlendirin.

Alternatif kiralama seçeneklerini değerlendirin

Kendim hiç denemedim ama 21 gün ve daha uzun süreli kiralamalarda kısa süreli araç satın alma opsiyonlarından faydalanmak mümkünmüş. Peugeot, Citroen ve Renault gibi Fransız firmaları bu tarz hizmetler sunuyor. Autoeurope sitesi Peugot için alternatif bir kiralama noktası olabilir. Fiyatları Peugeot’un sitesine göre daha ucuz gibi. Mesela fiyatlara baktığımda 900 $ civarında 30 günlük kiralama yapılabildiğini görüyorum. Kaldı ki ilave şoför, ülke değiştirme gibi normal kiralamalarda ekstra ücrete tabi olan şeyler bu şekilde yapılan kiralamada ücretsiz. Üstüne üstlük sıfır bir araba veriyorlarmış ve yine çok maliyetli dediğim tam kapsamlı sigortada dahilmiş. Bir başka yöntem ise gideceğiniz ülkede Yoyo‘ya benzer saatlik araç kiralama imkanlarını araştırmak.

Yurtdışında araç kiralamak ile ilgili verebileceğimiz diğer tavsiyeler şöyle:

  • Birden fazla ülke/şehir gezmeyi planlıyorsanız, araç kiralama yaptığınız şirketin buralarda birer ofisi olduğundan emin olun. Geçtiğimiz İspanya’da kiraladığımız aracın camı Portekiz’de kırılınca bunun önemini bir kez daha anladık. Hemen bulunduğumuz yerdeki ofise gidip aracı değiştirdik ve tatilimize devam ettik.
  • Birden fazla ülke gezmek istiyorsanız bunu mutlaka önden belirtin. Sınır geçmek kiralama şirketinin ilave ücretler uygulamasına sebep olabilir.
  • Aracı kiraladığınız yere geri götürmediğiniz hallerde yüksek bir tek yön ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz. Gezinizi planlarken bunu mutlaka göz önünde bulundurun.
  • Aracı iade ederken çeşitli kontrollerin yapılacağını unutmayın. Bunun için sıra beklemeniz gerekebilir. Aracı bıraktığınız yer havalimanı gibi gözükse bile pek çok havalimanında araç teslim ve bırakma noktalarından terminallere uzun bir yol olabilir.

Ülkelere Özgü Kurallar ve Ücretli Geçişler

Araç kiralama, onu teslim alma ve bırakma kısmı ve bununla ilgili masraflar buz dağının yalnızca görünen kısmı. Bir noktadan diğerine giderken benzin ve ücretli geçişler gibi ilave masraflarınız da olacak. Bir rotada tahmini masrafları görmenin bildiğim en iyi yolu Michelin‘in sitesine bir göz atmak. Yazdığınız iki nokta arasındaki mesafeyi, ücretli geçişleri ve benzin tüketimini hesaplayıp size o güzergahtaki tahmini masrafınızı gösteriyor. İlaveten sabit hız kameraları, trafik durumu gibi bilgilerde edinmeniz mümkün. Tüm bunlara ilave olarak Michelin tarafından tavsiye edilen otel ve restoranları da görebilirsiniz. Şu ücretli yol işini biraz detaylandırmakta fayda var. Bu konudaki cehaletimizden ötürü ceza yemişliğimiz var.

  • Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde otoban kullanacaksanız mutlaka vinyet (vignette) almanız gerekiyor. Tüm benzin istasyonlarından alabilirsiniz. Çok pahalı değil ihmal etmeyin, alın camınıza yapıştırın.Bizim gibi vay be adamlar ne yollar yapmış diyerek gezerseniz cezayı yapıştırıyorlar. Bide sonra vinyet almaya gönderiyorlar.
  • Portekiz’de yer yer elektronik kameralar aracılığı ile geçiş ücretleri alınması söz konusu. Bizdeki Fatih Sultan Mehmet köprüsü gibi. Uygulamanın adı Easy Toll. Sınırı arabayla geçtikten sonra yönlendirmeleri göreceksiniz. Yapmanız gereken gişelerden birinde araç plakanız ile kredi kartınızı eşleştirmek.

Gitmeden önce araştırmanızı yapmayı unutmayın. Çoğu noktada gişeler aracılığı ile ödeme yapmak mümkün olsa da ülkelere özel uygulamalar mevcut olabilir. Göz atmak isterseniz bu sitede (İngilizce) Avrupa ülkelerine özgü trafik kurallarına ilişkin küçük küçük bilgiler var. Eğer aracı kiraladığınız ülkeden dışarı çıkmıyorsanız, araba ve arabada bulunması gereken şeyleri kiralama firması sağlıyordur. Ülke değiştireceğiniz zaman araçta ne var ne yok başka bir şey lazım mı diye bir bakmakta fayda olabilir.

Otopark

Eğer otoparkı olan bir otelde kalıyorsanız ne mutlu size! Avrupa’da sokaklara kafana göre araba bırakamıyorsun. Bizdeki İspark görevlilerinin yerini Avrupa’da park cihazları alıyor. İşin kötüsü bizdeki gibi tam gün bırakacağım demek her zaman mümkün olmuyor. Her dört saatte bir gidip para atıp yeniden fiş almak gerekebilir yani. Bir diğer sorun özellikle şehir merkezlerinde otopark ücreti günlük 30-35 €’ya kadar çıkabiliyor. Yani adamlar şehir merkezine araba ile gelinmemesi için her şeyi yapmışlar. Peki bu konuda çözüm nedir derseniz? Aracınızı biraz uzağa koyun toplu ulaşımla merkeze gelin demekten başka çarem yok maalesef. Gitmeden önce mutlaka otopark arayın. Biz Portekiz’de Empark‘ın kampanyalarından faydalanarak günlük 7 €’ya bu işi hallettik. İspanya, Andorra, İngiltere ve Türkiye’de Empark’ın otoparkları bulunuyor.  Bu sitede (İngilizce) Avrupa’da araç parkı hakkında güzel bir rehber olmuş, göz atmakta fayda var.

Yurtdışında araç kiralamak ile ilgili tecrübelerimizden yola çıkarak hazırladığımız bu rehber umarım işinize yarar. Sizde tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz yazının altındaki yorumlar kısmından bunu yapabilirsiniz. İyi yolculuklar.