Zencefilli kahve madha alay

Zencefilli Kahve (Madha Alay)


Neredeyse yaz geldi, gelsin buzlu kahveler derken nereden çıktı zencefilli kahve diyor olabilirsiniz tabi. Bu hafta İstanbul’da bir gün içerisinde birçok mevsimi bir arada yaşıyoruz. Sabah serin, öğlen sıcak, akşam ise gök gürültülü sağanak yağış. Kuşkusuz bu durum hastalıklara davet çıkartıyor. Kış aylarında içeceklerimize zencefil katarak kendimizi hastalıklara karşı korumaya çalışıyoruz. Havalar böyle gidince korunma iç güdüsüyle yine zencefilli bir şey yapalım dedik ama ada çayı/ıhlamur havamızda da değildik. Alternatif olarak ne yapabiliriz derken, elimizdeki “Kahve Tutkusu” isimli kitapta zencefilli kahve yani Madha Alay tarifini görünce hemen denemeye karar verdik.

Zencefilli kahve yapmak için gerekli malzemeler aşağıdaki gibi:

  • Zencefil
  • Limon (hatta varsa lime)
  • Bal
  • Kahve (tercihen çekirdek olarak)
  • Viski (opsiyonel)
Zencefilli kahve

Zencefilli kahve tarifinde Hindistan’ın batısında yer alan Maharaştra eyaletinde yaşayan Marathi halkının yaşam tarzından ilham alınmış

Bu tarifin yapılışı da çok kolay. Öncelikle zencefilin kabuğunu soyup küp küp doğrayın ve servis yapacağınız bardağa koyun. Limondan şerit halinde kabuklar kesin ve bunları da bardağa atın. Sonra bardağa bir kaşık bal ekleyin. Son olarak kahvenizi demleyip onuda bardağa ekleyin, karıştırıp servis edin. Tarife göre kahveyi moka pot kullanarak yapmanız gerekiyor. Kahve işlerine bizim kadar meraklı değilseniz evinizde bu cihazdan bulunmayabilir. Biz İtalya gezilerimizden birinde efsanevi marka Bialetti’den bir tane edinmiştik. Evinizde bu aletten yoksa tercih ettiğiniz bir başka yöntemle kahvenizi demleyebilirsiniz. Bu kahveye ilham verdiği söylenen Batı Hindistan’da da moka potun çok yaygın olduğunu sanmıyorum :) Son olarak ben kahveyi servis etmeden önce yarım shot kadar ballı viski koydum tadına doyum olmadı. Havalar tekrar ısınmadan sizde deneyin ;)